Artılar EksilerTeknik ÖzelliklerVideoKutu İçeriğiDizaynEkranPerformansKameraBataryaDiğerKlavye ve TouchpadGürültü ve IsınmaHoparlörWebcamKalemGüvenlikKarar

12/7/2020

En İyi 5 Şifre Yönetim Yazılımları! [İnceleme]

Günümüzde bir çok uygulama güvenlik nedeni ile bir hesap oluşturmanızı, oluşturulan hesabı korumak ve hesaba sizin eriştiğinizi doğrulamak için de bir şifre belirlemenizi istiyor. Bu nedenle genellikle kullanıcılar, hatırlanabilmesi ve unutulmaması için, her uygulamaya aynı şifreyi tanımlamayı tercih ediyor. Tercih ettikleri şifreler ise ya doğumgünü, ya evlilik yıldönümü, ya oğlunun veya kızının adı/doğum yılı, yada bu bilgilerden karma oluşturulan bir şifre oluyor. Kötü niyetli kişiler de bu bilgileri deneyerek, o kişinin tüm hesaplarına rahatlıkla erişebiliyor ve hesapları ele geçirebiliyor. Peki ama her uygulama için ayrı ayrı, hem sağlam ve kırılması zor bir şifre oluşturmayı, hemde hatırlanması zor bir sürü şifreyi unutmamayı nasıl başaracaksınız? İşte bu incelememizde şifre sorunuzunu hangi uygulamalar ile güvenli bir şekilde nasıl çözebileceğinizi göstermek istedik

Artılar

Eksiler

Teknik Özellikler

Kutu İçeriği

Dizayn

Ekran

Performans

Kamera

Gündüz Çekimleri

No items found.

Gece Çekimleri

No items found.

Batarya

Güvenlik

Kalem

Klavye ve Touchpad

Gürültü ve Isınma

Hoparlör

Webcam

En iyi şifre yönetimi yazılımlarından birisini kullanmak, hesaplarınızı sadece daha güvenli hale getirmeyecek, aynı zamanda hayatınızdaki şifre karmaşasını ortadan kaldıracaktır. Çünkü şifre yönetim yazılımları, her bir hesabınız için, hem size karmaşık ve kırılması zor şifreler üretecek, hemde bu karmaşık şifreleri hatırlamanız zorunluluğu problemini çözecektir. Sizin hatırlamanız gereken tek şey ise şifre yönetim yazılımının ana şifresi olacaktır.

Test ettiğimiz ve incelediğimiz şifre yönetim yazılımlarından seçtiğimiz en iyi beş yazılımın hepsi de, günümüzdeki en gelişmiş şifreleme teknolojilerini kullanarak, verilerinizi hem bilgisayarınızda, hemde bulutta, güvenli bir şekilde tutabiliyor. Kısa listemize kalan tüm şifre yönetim çözümleri Windows, macOS, Android ve iOS işletim sistemlerini destekliyor ve özel uygulama vasıtası ile kullanıcısına yönetim kolaylığı sunuyor.

Ayrıca şifre yönetim yazılımlarının tümü de, sınırsız(genellikle ücretli versiyonlarında) sayıda cihaza yüklenebiliyor, sınırsız sayıda şifre saklayabiliyor ve hesaplarınız için güçlü, yeni şifreler üretebiliyor.

Bir şifre yönetim çözümü hariç, diğer tüm şifre yönetim çözümlerinin iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği bulunuyor. Bazı şifre yönetim yazılımları, ana şifrenizi unutmanız durumunda, şifreyi sıfırlama seçeneği de sunuyor.

Şifre Yönetim Yazılımlarını Nasıl Değerlendirdik?

Biz şifre yönetim yazılımlarını değerlendirirken kullanıcı deneyimi, platform desteği, güvenlik ve genel performans kriterlerine odaklandık.

Bugün Alabileceğiniz En İyi 5 Şifre Yönetim Yazılımı
LastPass

Genel olarak en iyi şifre yönetimi yazılıımı

Desteklediği Platformlar : Windows, Mac, iOS, Android, Linux, Chrome OS | Ücretsiz Sürüm Sınırlamaları : Sınırlı şifre paylaşımı, Limitli İki faktörlü kimlik doğrulama seçenekleri | İki Faktörlü Kimlik Doğrulama : Var | Taraycı Eklenti Seçeneği : Chrome, Firefox, IE, Safari, Microsoft Edge, Opera | Form Doldurma : Var | Mobil Uygulama PIN  Koruması : Var | Biyometrik Giriş Desteği : FaceID, TouchID, Parmak İzi Tarama

👍 Zengin özelliklere sahip ücretsiz sürüm, Kapsamlı iki faktörlü kimlik doğrulama seçenekleri, Güzel ve iyi kullanıcı arayüzü, Çok iyi aile plan fiyatlandırması

👎Masaüstü uygulamasının zayıf olması

LastPass, kullanım kolaylığı, tüm platformları desteklemesi, geniş özellik yelpazesi ve zengin özelliklere sahip ücretsiz sürümü nedeniyle, en iyi şifre yönetim yazılımı ünvanını bizce hak ediyor.

LastPass şifre yönetim yazılımı, sınırsız sayıda cihaz arasında senkronizasyon özelliği, sınırsız şifre oluşturma ve depolama gibi diğer şifre yönetim yazılımının ücretli sürümlerinde bulunan özellikleri, ücretsiz sürümünde standart olarak sunuyor.

LastPass ücretli sürümünde ise fiziksel iki faktörlü kimlik doğrulama ve bulutta da 1GB depolama alanını kullanımınıza sunuyor. Ayrıca herhangi bir sorun yaşamanız durumunda da, birinci sınıf teknik destek hizmetine erişmenize de olanak sunuyor. Ücretli sürümü için yıllık ödemeniz gereken abonelik bedeli ise şu an için 36$ olarak gözüküyor.

LastPass şifre yönetim yazılımını kullanmak için bilgisayarınıza bir uygulama yüklemeniz de gerekmiyor; şifrelerinizi web arayüzünden veya tarayıcınıza LastPass eklentisini yükleyerek yönetebilmenize olanak sağlıyor.

1Password

Apple ekosistemi için en iyi şifre yönetim yazılımı

Desteklediği Platformlar : Windows, Mac, iOS, Android, Linux, Chrome OS, FreeBSD, OpenBSD, Darwin| Ücretsiz Sürüm Sınırlamaları : Ücretsiz sürümü bulunmuyor | İki Faktörlü Kimlik Doğrulama : Var | Taraycı Eklenti Seçeneği : Chrome, Firefox, Brave, Safari, Microsoft Edge | Form Doldurma : Var | Mobil Uygulama PIN  Koruması : Var | Biyometrik Giriş Desteği : FaceID, TouchID, Parmak İzi Tarama, Windows Hello

👍 Seyahat modu özelliği, Güçlü organizasyon araçları, Gizli anahtar şifreleme, Apple ekosistemi ile tam entegrasyon

👎 Zayıf mobil uygulaması, Eski masaüstü arayüzü, Ücretsiz deneme sürümünün bulunmaması.

1Password, Mac ve iOS işletim sistemlerini kullanan kullanıcılar için son derece iyi bir seçenek olsa da, masaüstü ve mobil uygulamalarının tasarımı, Windows ve Linux işletim sistemleri için ne yazıkki modanın biraz gerisinde kalıyor.

Fakat, 1Password'ün Brave, Chrome ve Firefox tarayıcıları için geliştirdiği 1Password X eklentisi, kullanıcı ve masaüstü deneyimini üst seviyeye taşımayı başarıyor.

1Password'ü öne çıkaran en önemli özelliği ise seyahat modu olduğunu söylemeliyiz. Tatile giderken veya seyahat ederken, "seyahat modu"nu aktifleştirerek hassas verilerinizi, 1Password uygulamasının kurulu olduğu tüm cihazlardan otomatik olarak silebiliyorsunuz(merak etmeyin, şifrelerinizi sonra geri getirebiliyorsunuz). Bu sayede, havaalanında veya diğer yerlerde güvenlik kapılarından geçerken, arama, şüphelenme v.b. gibi durumlarda, gümrük/güvenlik görevlilerinden önemli ve değerli hassas şifrelerinizi koruma altına alabiliyorsunuz. Tatilde iken veya döndükten sonra ise tek yapmanız gereken, tatil modunu kapatmak oluyor. 1Password bu durumda tüm şifrelerinizi otomatik olarak, cihazlarınıza tekrar indiriyor ve senkronize ediyor.

1Password, ayrıca mükemmel form doldurma yetenekleri ile sizi ciddi zahmetlerden kurtarmayı da başarıyor. Gerçek iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği ile de, şifrelerinizin güvenliğini en üst seviyede tutmayı başarıyor.

1Password uygulamasının yıllık abonelik bedeli ise LastPass'de olduğu gibi 36$ olduğunu söyleyelim. Ne yazıkki bu sene itibarı ile 1Password'ün ücretsiz sürümünün de kaldırıldığını vurgulamadan geçmeyelim.

Keeper

En iyi güvenlik özelliklerine sahip şifre yönetim yazılımı

Desteklediği Platformlar : Windows, Mac, iOS, Android, Linux, Chrome OS | Ücretsiz Sürüm Sınırlamaları : Tek cihazda kullanım sınırlaması| İki Faktörlü Kimlik Doğrulama : Var | Taraycı Eklenti Seçeneği : Chrome, Firefox, IE, Safari, Microsoft Edge, Opera | Form Doldurma : Var | Mobil Uygulama PIN  Koruması : Yok | Biyometrik Giriş Desteği : FaceID, TouchID, Parmak İzi Tarama, Windows Hello

👍Temiz ve dinamik kullanıcı arayüzü, Çok güçlü güvenlik özellikleri, Uygun fiyat

👍 Kişisel verileri otomatik olarak doldurmaması

Keeper şifre yönetim yazılımının hızlı, sağlam ve kullanışlı web arayüzü ile şifrelerinizin yanı sıra, sizin için önemli olan her türlü dosya ve belgeyi güvenli bir şekilde saklayabiliyor. Üstelik Keeper yazılımı diğer çözümlere göre, çok daha uygun yıllık abonelik fiyatları ile sunuluyor(Yıllık 29.99$).

Keeper şifre yönetim yazılımının ücretsiz sürümü, cihazlar arası senkronizasyon özelliği dışında, bir şifre yönetim yazılımından bekleyeceğiniz çoğu özelliği barındırıyor. Gelişmiş ve benzersiz güvenlik altyapısı nedeni ile Keeper, toplu şifre değiştirme özelliğini kullanıcısına sunmuyor ve PIN ile mobil uygulamaya girişe izin vermiyor. Ayrıca, eğer eski bir akıllı telefona sahipseniz, parmak izi tarayıcısı veya yüz tanıma özelliğini kullansanız da, her seferinde ana şifrenizi de girmenizi talep ediyor.

30$'a alacağınız ücretli sürümünde ise kişisel verilerinizi yetkisiz kullanıcılar tarafından erişilmesini engellemek için Keeper güvenlik sistemi sürekli interneti sizin için tarıyor.

Dashlane

En iyi masaüstü uygulamasına sahip olan şifre yönetimi yazılımı

Desteklediği Platformlar : Windows, Mac, iOS, Android, Linux, Chrome OS | Ücretsiz Sürüm Sınırlamaları : Tek cihazda kullanım ve Max 50 şifre depolama sınırlaması| İki Faktörlü Kimlik Doğrulama : Var | Taraycı Eklenti Seçeneği : Chrome, Firefox, IE, Safari, Microsoft Edge | Form Doldurma : Var | Mobil Uygulama PIN  Koruması : Var | Biyometrik Giriş Desteği : FaceID, TouchID, Parmak İzi Tarama

👍 Tüm platformlarda başarılı arayüz, Uygulama içerisinde yer alan sınırsız ve ücretsiz VPN, İsteğe bağlı kimlik doğrulama özelliği

👎 Çok pahalı olması, Web arayüzünün yetersizliği

Dashlane şifre yönetim yazılımı, diğer tüm şifre yönetim yazılımları gibi, çoğu işletim sistemi platformlarını destekliyor. Dashlane'i diğer çözümlerden farklı kılan ise bir kerede toplu olarak tüm hesaplarınızdaki şifreleri değiştirebilmesi.

Şifre yönetim yazılımının son derece iyi tasarlanmış olduğunu söylemeliyiz. Yazılımın kullanımı kolay, form doldurma yeteneklerinin de çok iyi olduğunu da vurgulamalıyız. Ayrıca Dashlane'de bulunan tarama özelliği, e-posta hesabınızdaki tüm e-postaları tarayarak, kaydını unuttuğunuz hesaplarınızın da kolayca tanımlanmasını sağlıyor.

Dashlane'in dezavantajı ise ücretli abonelik planlarının rekabete göre biraz pahalı olması. Dashlane'in yıllık Premium aboneliği şu an için 60$, Premium Plus aboneliği ise yıllık 120$ olarak gözüküyor. Şifre yönetim yazılımının ücretsiz sürümü ise maksimum 50 adet şifre depolanmasına olanak sağlıyor ve cihazlar arası senkronizasyon özelliği de bulunmuyor.

Dashlane şifre yönetim yazılımının Premium paketi ile birlikte, sınırsız bir VPN servisi ve dark-web monitör özelliği standart olarak sunuluyor. Ayrıca Premium pakette, kredi izleme, kimlik yenileme yardımı, kimlik hırsızlığı sigortası da ücretsiz olarak veriliyor. Dashlane'i bu detaylar ve hizmetler ile değerlendirdiğimizde ise rekabete göre pahalı olması bizce kabul edilebilir.

Enpass

Fiyatına göre en iyi şifre yönetim yazılımı

Desteklediği Platformlar : Windows, Mac, iOS, Android, Linux, Chrome OS | Ücretsiz Sürüm Sınırlamaları : Masaüstü sürümünde biyometrik doğrulama özelliği yok ve mobil uygulamada max 25 şifre depolama sınırlaması | İki Faktörlü Kimlik Doğrulama : Yok | Taraycı Eklenti Seçeneği : Chrome, Firefox, Safari, Microsoft Edge, Opera, Vivaldi| Form Doldurma : Var | Mobil Uygulama PIN  Koruması : Var | Biyometrik Giriş Desteği : TouchID, Parmak İzi Tarama, Windows Hello

👍 Ücretsiz ve çok iyi masaüstü uygulaması, Verinizi kolay çevrim dışı tutması

👎 Limitli özellikleri ve senkronizasyon opsiyonları, İki faktörlü kimlik doğrulama özelliğinin olmaması

Enpass şifre yönetim yazılımı Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri için çok iyi ücretsiz masaüstü uygulaması ile birlikte geliyor. Mobil işletim sistemleri iOS ve Android uygulamasının ücretsiz sürümünde ise 25 adet şifre depolama sınırlaması bulunuyor.

Enpass şifre yönetim yazılımının tüm temel özellikleri, son derece iyi çalışıyor, fakat Enpass'in bulut çözümü olmaması sebebi ile cihazlar arası senkronizasyon, Dropbox veya benzer bir hizmet aracılığı ile yapılabiliyor(Bazı kullanıcılar bunu güvenlik için avantaj olarak görebilirler).

Enpass şifre yönetim yazılımının ilk 6 aylık bedeli 4.71$, ilk yıllık bedeli 7.07$ veya ömür boyu satın alma bedeli ise 49.55$ olarak sunuluyor.

En iyi şifre yönetim yazılımını nasıl seçersiniz?

Daha önce yazımızda da belirttiğimiz gibi, tüm şifre yönetim yazılımları benzer temel özellikleri kullanıcılarına sunuyor. Fakat şifre yönetimi dışındaki özellikleri karşılaştırmaya başladığınızda, işin rengi biraz değişiyor. Dashlane, 1Password ve Keeper gibi şifre yönetim yazılımları ekstra olarak veri ihlalleri ve sızıntılarına karşı sizi koruyacak mekanizmaları uygulama içerisinde barındırıyor.

Şifre yönetim yazılımlarının çoğu kişisel bilgilerinizi, kredi kartı bilgilerinizi ve diğer sık kullandığınız bilgileri de kaydederek, internette bulunan formları çok hızlı bir şekilde doldurmanıza olanak sağlıyor.

Aslında şifre yönetim yazılımını seçerken vereceğiniz en önemli karar, şifrelerinizin kendi bilgisayarınızda ve mobil cihazınızda mı durmasını, yoksa buluttaki sunucularda mı saklanmasını istediğinizdir. Tabii her iki seçeceğin de kendisine göre artıları ve eksileri olduğunu da belirtelim.

Biz hangi şifre yönetim çözümünü tercih ederdik?

Açıkçası biz LastPass çözümünü tercih ederdik. Çünkü LastPass, bizce bir çok özelliği bir arada sunan en iyi ücretsiz yazılım olarak dikkatimizi çekiyor.

LastPass ile tüm şifrelerimizi ücretsiz olarak tüm cihazlarımızda senkronize edebilir, otomatik form doldurma özelliği ile zahmetten kurtulabilir ve temel iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği ile de hesaplarımız için ekstra bir güvenlik katmanı oluşturabiliriz. Bizce çoğu kullanıcı da LastPass çözümünden memnun kalacak ve en önemlisi bir kuruş bile ödemeyecek.

İncelememize son vermeden önce, güvenlik nedeni ile artık neredeyse tüm tarayıcılarda bulunan şifre hatırlama/yönetme özelliğine çok güvenmemeniz gerektiğini de dip not olarak ekleyelim.. Güvenli günler...

Diğer Özellikler

Son Karar

Yorumlar

Haber Listesine Abone Ol Tüm İncelemelerTüm Haberler