Artılar EksilerTeknik ÖzelliklerVideoKutu İçeriğiDizaynEkranPerformansKameraBataryaDiğerKlavye ve TouchpadGürültü ve IsınmaHoparlörWebcamKalemGüvenlikKarar

18/6/2022

Android'de Mevcut Olan Ama iOS16'daki Yeni Özellikler

Android kullanıcılarına tanıdık gelecek yeni iOS 16 özellikleri. Apple'ın kendi mobil platformu için Android ve Android OEM'lerinden kaydırdığı bazı özelliklere bir göz atıyoruz.

Artılar

Eksiler

Teknik Özellikler

Kutu İçeriği

Dizayn

Ekran

Performans

Kamera

Gündüz Çekimleri

No items found.

Gece Çekimleri

No items found.

Batarya

Güvenlik

Kalem

Klavye ve Touchpad

Gürültü ve Isınma

Hoparlör

Webcam

1-Canlı Altyazılar

Belki de Android'den alınan en belirgin iOS 16 özelliği, Apple'ın konuşmalar, ses ve videolar için gerçek zamanlı dökümleri duyurduğu Canlı Altyazılar. Bu, cihazda çalan herhangi bir sesi kopyalamak için cihaz üzerinde makine öğrenimini kullanan Google'ın Canlı Altyazı işleviyle (2019'da piyasaya sürülen) aynıdır.

Apple ayrıca iOS 16'nın Facetime aramaları için Canlı Altyazıları desteklediğini duyurdu. Değeri ne olursa olsun, Google'ın çözümü genel olarak telefon görüşmelerini, görüntülü aramaları ve sesli mesajları zaten desteklemektedir. Her iki durumda da, her iki platformun da artık bu kullanışlı erişilebilirlik özelliğini sunduğunu görmekten memnunuz.

2-Kilit Ekranı

Apple tarafından lanse edilen büyük iOS 16 özelliklerinden biri, kilitli ekranınızdan hava durumu, olaylar, saat dilimleri ve alarm gibi bilgileri görmenizi sağlayan kilit ekranı widget'larının eklenmesiydi. Farklı Focus profillerine bağlı birden fazla kilit ekranınız bile olabilir. Kulağa hoş geliyor, ancak teknik olarak önce Android'e gelen başka bir özellik.

Aslında, kilit ekranı widget'ları 2012'de Android 4.2'nin gelmesiyle Android'de çıkış yaptı. Bu gerçekten de kilit ekranına bir saat, takvim ve diğer öğeleri eklemenize izin verdi.

3. Paylaşılan Fotoğraf Albümü

Google Fotoğraflar, uzun süredir paylaşılan fotoğraf işlevi sunarak, albümleri sevdiklerinizle paylaşmanıza ve onların kendi fotoğraflarını koleksiyona eklemelerine olanak tanıyor. Google'ın hizmeti ayrıca bir albüme yüz yüze fotoğraf eklemenize izin verir, böylece isterseniz büyükannenizin tüm fotoğraflarını otomatik olarak bir albüme ekleyebilirsiniz. Hatta fotoğraftaki kişilere göre paylaşım için kişileri önerir.

Bu, Apple'ın iOS 16 ile Google'dan aldığı başka bir kavramdır, ancak birkaç ince ayar ile. iCloud'un paylaşılan fotoğraf kitaplığı işlevi artık fotoğraf ve video kitaplığınızı en fazla beş kişiyle paylaşmanıza olanak tanır. Ancak bu kullanıcıların kitaplığa kendi içeriklerini eklemelerine izin vererek Google Fotoğraflar'ı da takip ediyor. Ayrıca bir kitaplığa ne ekleyeceğinizi bir başlangıç tarihine veya enstantanelerde öne çıkan kişilere göre seçebilirsiniz - oldukça havalı.

4. Kameradan Tercüme

Apple, makine öğrenimini çeşitli şekillerde benimsedi ve iOS 16, teknolojinin başka bir düzgün kullanımını da gösteriyor. Apple'ın cihazları artık birinci taraf Çeviri uygulamasındaki çeviri kamerası işlevine erişebilir ve çevirileri almak için kameranızı metne yöneltmenize olanak tanır.

Android cihazlar, Google Translate uygulaması aracılığıyla yıllardır bu özelliğe sahiptir ve canlı vizöre yerleştirilmiş bir çeviri elde etmek için telefon kameranızı metne doğrultmanıza olanak tanır. Apple'ın çekimi biraz daha sınırlıdır, çünkü esasen bir fotoğraf çeker ve ardından yakalanan görüntüdeki metnin üzerine bir çeviri bindirir.

5. E-postaların gönderilmesini geri alın/zamanlayın

Apple ayrıca, bir e-postanın gönderilmesini planlama yeteneğinin yanı sıra, Posta uygulamasında e-postaların gönderilmesini geri alma özelliğini de duyurdu. İlki, özellikle bir yazım hatası yaptığınızı veya postayı yanlış kişiye gönderdiğinizi fark ederseniz kullanışlıdır.

Her iki özellik de bir süre önce Gmail'de ortaya çıktı. Aslında, geri alma gönderme, ilk olarak 2009'da deneysel bir özellik olarak duyurulmuştu. Her iki durumda da, bu işlevler Android, PC'ler ve iOS için Gmail'de kullanılabilir.

6. Yeniden Boyutlandırılabilir Uygulama Pencereleri

Bu aslında bir iOS 16 özelliği değil, bir iPad OS 16 özelliğidir. Yine de, iPad'in yeniden boyutlandırılabilir uygulama pencerelerini çalıştırma konusundaki yeni yeteneği, birkaç yıldır birçok Samsung tabletinin sunduklarının bir kopyası.

Samsung, özellikle Dex modunu tabletin kendisinde veya harici bir ekran aracılığıyla kullanırken, tabletlerinde uzun süredir yeniden boyutlandırılabilir, örtüşen uygulama pencereleri sunuyor. Yani bu özellik, yayınlandıktan sonra bir süre Dex Labs ayarları altında gizlenirken, bazı uygulamalar aslında yeniden boyutlandırılamıyor.

Diğer Özellikler

Son Karar

Yorumlar

Haber Listesine Abone Ol Tüm İncelemelerTüm Haberler