Artılar EksilerTeknik ÖzelliklerVideoKutu İçeriğiDizaynEkranPerformansKameraBataryaDiğerKlavye ve TouchpadGürültü ve IsınmaHoparlörWebcamKalemGüvenlikKarar

30/5/2023

iOS 17: İşte özellikler, çıkış tarihi ve daha fazlası

iOS 17, yalnızca birkaç gün içinde 5 Haziran'da WWDC'de geliyor. Bu, Apple'ın iPhone kullanıcıları için en büyük yazılım güncellemesini temsil ediyor ve genellikle yeni özellikler ve değişikliklerle dolu.

Artılar

Eksiler

Teknik Özellikler

Kutu İçeriği

Dizayn

Ekran

Performans

Kamera

Gündüz Çekimleri

No items found.

Gece Çekimleri

No items found.

Batarya

Güvenlik

Kalem

Klavye ve Touchpad

Gürültü ve Isınma

Hoparlör

Webcam

Apple, iOS 17'yi ne zaman duyuracak?
Apple, iOS 17'yi Haziran ayında WWDC'de duyuracak. WWDC, Apple'ın iPhone, iPad, Mac, Apple TV ve Apple Watch için işletim sistemlerinin en yeni sürümlerini tanıttığı yıllık geliştirici konferansıdır. Apple, WWDC 2023'ün 5 Haziran'da en yeni duyurularına odaklanan özel bir açılış konuşmasıyla başlayacağını resmen duyurdu.

Apple, Haziran ayında WWDC'de iOS 17'yi duyurduktan sonra, geliştiricilere güncellemenin beta sürümünü hemen yayınlayacak. Temmuz ayında bir ara, tüm iPhone kullanıcılarının deneyebileceği bir genel beta yayınlayacak. Ardından, Apple, muhtemelen yeni iPhone 15 ve iPhone 15 Pro serileriyle birlikte, Eylül ayında iOS 17'yi herkese yayınlayacak.

iOS 17'deki yeni özellikler

Apple Başkan Yardımcısı Craig Federighi
Apple donanım ürünleri aylar hatta yıllar öncesinden sızdırırken, yazılım sızıntıları daha az yaygındır. Bunun nedeni, çoğu donanım sızıntısının Apple'ın içinden değil, Apple'ın devasa tedarik zincirinden gelmesidir. Şirket, yazılım sızıntılarını minimumda tutabiliyor çünkü Apple'ın içinde yalnızca az sayıda kişi şirketin planları hakkında gerçekten bilgi sahibi.

Bununla birlikte, bu yıl iOS 17'nin "büyük resmi", yeni özellikler açısından nispeten mütevazı bir güncelleme olacak gibi görünüyor, ancak "olması güzel" değişikliklere odaklanılıyor.

Bloomberg, şirketin AR/VR kulaklığının geliştirilmesine odaklandığı için iOS 17'nin arka planda kaldığını bildirdi.

Apple'ın kulaklık geliştirmeye odaklanmak için şirket genelindeki donanım ve yazılım mühendisliği kaynaklarını çektiğine inanılıyor.

iOS 17'nin kod adının "Dawn" olduğu ve WWDC'den önce Apple içinde sürekli geliştirme ve test aşamasında olduğu bildiriliyor. Bloomberg, "iOS 16 engelleriyle birlikte" Reality Pro başlığına odaklanılması nedeniyle güncellemenin "başlangıçta planlanandan daha az büyük değişikliğe sahip olabileceğini" söylüyor.

Yeni Kontrol Merkezi tasarımı?
Bununla birlikte, Bloomberg bunu göz önünde bulundurarak, iOS 17'nin, kullanıcılardan en çok talep edilen özelliklerden bazılarını ele almayı amaçlayan "sahip olmak güzel" özelliklere sahip olacağını da bildiriyor. En az bir söylenti, Apple'ın iOS 17'deki odak noktalarından birinin Kontrol Merkezi olacağını öne sürüyor.

Açıkladığımız gibi, iOS'taki Kontrol Merkezi, iOS 11'den ve iPhone X'in piyasaya sürülmesinden bu yana kayda değer herhangi bir değişiklik almadı. Bu söylenti, Apple'ın iOS 17'deki iPhone'un Kontrol Merkezinde "büyük değişiklikler" hazırladığını iddia ediyor.

Şu anda, Kontrol Merkezi'ne şu anda iPhone ekranının sağ üstünden aşağı kaydırılarak erişilebilir. Wi-Fi ve uçak modu gibi ayarlara ve "Şu Anda Yürütülüyor" arayüzüne hızlı erişim sunar. En çok kullandığınız ayarları dahil etmek için alt kısımdaki kutucukları da özelleştirebilirsiniz.

Günlük tutma uygulaması
Wall Street Journal'a göre iOS 17, Find My dahil olmak üzere diğer Apple uygulamalarından alınan verileri entegre eden yepyeni bir günlük kaydı uygulaması içerecek şekilde ayarlandı. Bunun, bir kullanıcının iş dışındaki arkadaşları ile iş arkadaşları arasında ayrım yapmak için diğer insanlara fiziksel yakınlığını algılayan bir özelliği içereceği bildiriliyor.

Bloomberg, günlük kaydı uygulamasının konum tabanlı yetenekler içereceğini yineledi ve bunun "şirketin Find My hizmetinin ve diğer konum özelliklerinin bir uzantısı" olarak hizmet edeceğini açıkladı.

Bul ve Cüzdan uygulama güncellemeleri
Find My'den bahseden Mark Gurman, hem Find My uygulamasının hem de Wallet uygulamasının bu yıl güncellemeler alacağını bildirdi. Burada çok fazla ayrıntı yok, ancak özellikle Cüzdan uygulamasının "bazı kullanıcı arayüzü ince ayarları ve geliştirmeleri" içereceği bildiriliyor.

Sağlık uygulaması için yeni özellikler

iOS 17'deki Sağlık uygulamasında, Apple'ın ruh hali ve duygu izleme yetenekleri için destek planladığı bildiriliyor. Bloomberg'e göre bu özellikler, kullanıcıların ruh hallerini kaydetmelerine, günleriyle ilgili çeşitli soruları yanıtlamalarına ve yanıtlarının zaman içinde nasıl değiştiğini görmelerine olanak sağlayacak.

Apple'ın gelecekte bu özellik için daha iddialı planları var; "bir kullanıcının ruh halini konuşmaları, yazdıkları kelimeler ve cihazlarındaki diğer veriler aracılığıyla belirleyen algoritmalar" kullanmak da dahil.

Sağlık uygulamasının da bu yıl görme koşullarını yönetme desteği ekleyeceği bildiriliyor. Bununla birlikte, bu özellikle ilgili daha spesifik bilgiler belirsizliğini koruyor.

Bu yeni özelliklere dayanarak, Apple'ın Sağlık uygulamasını ilk kez iPad'e getireceği de bildiriliyor. Tarihsel olarak, Sağlık uygulaması yalnızca iPhone'da mevcuttu

Diğer Özellikler

Son Karar

Yorumlar

Haber Listesine Abone Ol Tüm İncelemelerTüm Haberler