Artılar EksilerTeknik ÖzelliklerVideoKutu İçeriğiDizaynEkranPerformansKameraBataryaDiğerKlavye ve TouchpadGürültü ve IsınmaHoparlörWebcamKalemGüvenlikKarar

12/10/2022

Meta Connect 2022'den en önemli VR duyurularının tümü

Bu yılki Meta Connect tamamen Quest Pro ile ilgiliydi, ancak şirket aynı zamanda dikkati hak eden bir avuç ürün ve güncelleme paylaştı. Meta, yeni bir sanal gerçeklik cihazı tanıtmanın ötesinde, metaverse'i genişletmeye çalıştığı tüm yolları ayrıntılı olarak açıkladı: Diğer teknoloji şirketleriyle ortaklıklar, medya holdingleriyle lisans anlaşmaları ve avatarlara yeni vücut parçaları ekleyerek.

Artılar

Eksiler

Teknik Özellikler

Kutu İçeriği

Dizayn

Ekran

Performans

Kamera

Gündüz Çekimleri

No items found.

Gece Çekimleri

No items found.

Batarya

Güvenlik

Kalem

Klavye ve Touchpad

Gürültü ve Isınma

Hoparlör

Webcam

Meta'nın merakla beklenen iş yeri teklifi olan Meta Quest Pro, mevcut Quest 2'ye göre büyük bir geliştirme. 1.499$ fiyat etiketi var. Meta Quest 2'den yüzde 75 daha fazla kontrast sunan son teknoloji yassı optiklere ek olarak, fiziksel cihaz Quest 2'den daha küçük ve daha hafif. Kafanıza yaslanmak için kıvrıldığı yerde, cihazın önünden arkasına.

Tam renkli karma gerçeklik, bu da çevrenizdeki fiziksel dünya üzerinde grafiklerle örtüşeceği anlamına gelir. Sanal bir çalışma alanı, hemen ötesinde oturma odanız ile önünüzdeki ekranlara benziyor. Cihaz ayrıca isteğe bağlı ışık engelleyici contalara sahiptir. Onları birbirine bağlayan mıknatıslar onları çıkarmayı kolaylaştırır, böylece sanal bir ortamda dolaşırken çevredeki ortamı görebilirsiniz.

Yeni içe dönük sensörler, göz izlemenin yanı sıra, Meta'nın Metaverse'de otantik, gerçekçi etkileşimler için yapmayı umduğu avatarlarda daha doğal yüz ifadeleri sağlayacaktır.

Pro, sanal gerçeklikte yazmak ve eskiz yapmak için çıkarılabilir bir kalem ucuyla birlikte gönderilen yeni denetleyicilerle birlikte gelir. Yeni sensörler 360 derecelik bir hareket aralığı sağlar ve yeni haptikler sanal dünyayı daha da gerçek hissettirir.

Metaverse'de iş ve üretkenlik


Zuckerberg'in birçok açılış konuşması, iş yerinde VR cihazlarının nasıl kullanılabileceğine odaklandı. Meta'nın uzak çalışanlarına meta veriyi getiren şirketler olan Autodesk, Adobe ve Accenture ile olan işbirliklerini detaylandırdı.

Ardından Microsoft Başkanı ve CEO'su Satya Nadella, iki teknoloji devi arasında, işin geleceği olarak VR'yi güçlendireceğini umdukları yeni bir ortaklığı görüşmek üzere Zuckerberg'e katıldı. Microsoft Teams, Microsoft Windows 365, Microsoft Intune ve Azure Active Directory, Quest 2 ve Pro'da sunulacak. Ayrıca Meta Avatarınızı Teams'de de kullanabileceksiniz.

Meta'nın mevcut Workroom ürünü, bir ara grup özelliği, programda zaten mevcut olan sanal beyaz tahtalar için yapışkan notlar ve Zoom ile entegrasyon ekleyecektir. Ayrıca, sanal gerçeklik çalışma alanı oluşturmak için üç sanal ekranı üst üste yerleştirebileceğiniz dört tür "kişisel ortam" olacaktır.

Avatarlar


Meta, şu anda Horizon Worlds'de dolaştığımız yüzen yumurtalardan bir adım ötede olan yeni avatarları tanıttı. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Meta Quest Pro'nun içe bakan sensörleri, dijital avatarınıza yansıtılacak göz izleme ve yüz ifadelerine izin verecek. Şirket blog gönderisi, "Avatarlar artık göz teması ve yüz ifadeleri gibi sözel olmayan ipuçlarını gösterebildiğinden, Çalışma Odalarındaki toplantılar size geleneksel görüntülü aramalardan çok daha fazla 'orada olma' hissi verecek" diyor.

Zuckerberg, mevcut tasarımdan gerçekten daha gerçekçi, iletişimsel ve duygusal görünen kendi avatarını gösterdi. Ekip daha sonra bize Reality Labs'ta şu anda devam etmekte olan daha gelişmiş ve gerçekten etkileyici bir "codec" avatarı gösterdi.

Zuckerberg, ekibinin avatarlar için çeşitli cilt tonları, yüz özellikleri, yetenekler ve kişisel stiller oluşturmak için yaptığı çalışmaları detaylandırdı. Ayrıca, bacakları olacak!

Meta'nın sanal gerçeklik avatarları artık...bacaklara sahip, artık bu avatarlar kendi ayakları üzerinde durabiliyor.

Medya ve Oyun

Meta, Peacock uygulamasını meta veriye getirmek ve The Office, Universal Studios'un Halloween Horror Nights, belirli Dreamworks içeriği ve diğerlerinden sanal alanları entegre etmek için NBCUniversal ile ortaklık kuruyor. Meta'da Metaverse Başkan Yardımcısı Vishal Shah, "Hayranlar Universal Studios tema parklarında Horizon Worlds'de bu deneyimlere katılabilecek ve avatarlarını özelleştirebilecekler" dedi.

Meta'nın Microsoft ile ortaklığının bir parçası olarak Xbox Cloud Gaming, henüz bir çıkış tarihi belirlenmemiş olsa da, yakında Meta Quest Store'da satışa sunulacak.

Diğer oyun duyuruları arasında, daha önce yalnızca PlayStation VR'da bulunan ve 3 Kasım'da Meta Quest 2'de oynanabilecek olan Marvel's Iron Man VR'nin gelişi yer alıyor.

Aramızda VR, 10 Kasım'da Meta Quest 2'de başlayacak ve "orijinal oyunun tüm gerilimini ve heyecanını, ancak sıfırdan VR için oluşturulmuş" vaat ediyor. Oyunun orijinal yukarıdan aşağıya görünümü, zorluğu ve ante'yi artıran birinci şahıs bakış açısına geçecektir. Ön siparişler açıldı.

Skydance Interactive'in The Walking Dead: Saints & Sinners - Bölüm 2: İntikam Aralık ayında çıkacak ve stüdyodan başka bir oyun olan Behemoth, özellikle VR için geliştiriliyor.

Özellikle terli oturumlar için Meta, yeni bir Quest 2 Aktif Paketi tanıtacak. Bu, tere dayanıklı bir yüz arayüzü ve bir dizi emniyet kemeri olacak.

Geleceğin Teknolojisi


Geçen yıl gördüğümüz keşif teknolojisi, bu yılki Connect'te geri döndü, ancak hala geliştirme aşamasında. Reality Labs'ın baş bilimcisi Michael Abrash, ekrandaki eylemleri kontrol etmek için kaslarınızdaki elektrik sinyallerini okuyan, bileğe takılan bir cihazın prototipini gösterdi. Bu, VR için büyük bir potansiyele sahiptir, çünkü kontrolörler hantaldır, ancak Meta'nın gelecekte teknolojiyi nasıl kullanmayı planladığı açık değil.

Diğer Özellikler

Son Karar

Yorumlar

Haber Listesine Abone Ol Tüm İncelemelerTüm Haberler