Artılar EksilerTeknik ÖzelliklerVideoKutu İçeriğiDizaynEkranPerformansKameraBataryaDiğerKlavye ve TouchpadGürültü ve IsınmaHoparlörWebcamKalemGüvenlikKarar

21/9/2021

En iyi iOS 15 Özellikleri

Üç aya yayılan sekiz betadan sonra, Apple resmi olarak iOS 15'i halka duyurdu. Uygun bir iPhone'unuz varsa, hemen şimdi iOS 15'i indirip yükleyebilirsiniz.

Artılar

Eksiler

Teknik Özellikler

Kutu İçeriği

Dizayn

Ekran

Performans

Kamera

Gündüz Çekimleri

No items found.

Gece Çekimleri

No items found.

Batarya

Güvenlik

Kalem

Klavye ve Touchpad

Gürültü ve Isınma

Hoparlör

Webcam

Odak

Yeni Odak modunun iOS 15'e gelen en büyük geliştirme olduğu iddia edilebilir. Odak, önceden ayarlanmış veya özel görevlere dayalı olarak dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmanıza yardımcı olan Rahatsız Etmeyin'in bir evrimidir.

Rahatsız Etmeyin gibi, Odaklanma'nın birincil amacı, dikkatinizin dağılmamasına yardımcı olmaktır, ancak Odak modları, belirli bir zamanda sizi uyarabilecek bildirim türlerini büyük ölçüde özelleştirmenize olanak tanır.

Özelleştirilmiş bildirimlere ek olarak, Odak modları, odak hedeflerinizi karşılamaya yönelik özel Ana Ekranları ortaya çıkarabilir. Örneğin, Odağınız okuma ile ilgiliyse, favori okuma uygulamalarınızın ilk Ana Ekran sayfanızda otomatik olarak görünmesini sağlarken, dikkatinizi dağıtabilecek uygulamaları ve bildirimleri gizleyebilirsiniz.

Odaklanma ile ilgili en kullanışlı yeni özelliklerden biri, durumunuzu diğerlerine bildirme yeteneğidir. Focus'u kullanırken biri size mesaj göndermeye çalıştığında, gönderen, konuşma dizisinin altında odak durumunuzu görür. Bir mesaj gerçekten acilse, Focus, gönderenlere yine de sizi bilgilendirme seçeneği sunar.

Odak, belirli bir uygulamayı başlattığınızda olduğu gibi belirli durumlarda da tetiklenebilir ve Odak modlarınız, dikkatinizin dağılmamasına yardımcı olmak için tüm Apple cihazlarınız arasında senkronize olur.

Ana Ekran geliştirmeleri

Ana Ekran, iOS 15 sayesinde birkaç dikkate değer iyileştirme kazanıyor. Başlangıç ​​olarak, üstte yerleştirilmiş bir çift küçük widget ile tamamlanan yeni bir varsayılan Ana Ekran görünümü var. Yeni bir iOS yeniden yüklemesi gerçekleştirmediğiniz veya yeni bir iPhone'u ilk kez kurmadığınız sürece, yeni Ana Ekran görünümü hemen fark edilmeyecektir.

Güncellenmiş varsayılan görünüm güzel olsa da, en dikkat çekici Ana Ekran yükseltmeleri, kullanıcılara sayfaları hızlı bir şekilde yeniden düzenleme ve sayfaları tamamen silme olanağı tanır. Kullanıcılar, Sayfa düzenleme moduna girerek sayfaları istedikleri sırada sürükleyip bırakabilir ve gizlenmiş sayfaları silebilir.

Canlı metin

iOS 15'te bulunan en kullanışlı yeni özelliklerden biri, doğrudan bir fotoğraftan veya doğrudan Kamera uygulamasından metin alma ve metinle etkileşim kurma yeteneğidir. Örneğin, bir kartvizitin veya satılık işaretinin fotoğrafını çekerseniz, ilgili metne dokunarak hızlı bir şekilde yol tarifi arayabilir, e-posta gönderebilir veya telefon görüşmesi yapabilirsiniz. iOS 15 ayrıca el yazısı metni tanıyacak kadar akıllıdır.

Farklı bir dilde metin yakalamaya ne dersiniz? Canlı Metin, yedi farklı dil desteğiyle anında canlı metin çevirisine izin vermek için iOS 15'in gelişmiş çeviri özellikleriyle birlikte çalışır.

Safari yeniden tasarımı

Son birkaç aydır bir kayanın altında yaşamıyorsanız, iOS 15'te iPhone'da Safari'de yapılan önemli değişiklikleri muhtemelen duymuşsunuzdur. İlk beta sürümlerinde Apple, Safari'yi radikal bir şekilde yeniden tasarladı, ancak o zamandan beri bazı değişiklikler yaptı. Sonuç, farklı hissettiren, ancak yine de iOS 14 aşinalığının bir kısmını korumayı başaran bir mobil Safari tarayıcısıdır.

Safari'deki en büyük yeni değişiklik, adres çubuğunun varsayılan konumunu içerir. Safari adres çubuğu ilk kez daha kolay erişim için ekranın alt kısmında yer alıyor. Bu hoş bir değişiklik ve Safari'nin iPhone 13 Pro Max gibi daha büyük telefonlarda etkileşim kurmasını çok daha kolay hale getiriyor.

Alttan bağlantılı adres çubuğu, kullanıcıların sola veya sağa kaydırarak sekmeler arasında hareket etmesine olanak tanırken, adres çubuğunda yukarı kaydırmak tüm açık sekmeleri ortaya çıkarır.

Sekmelerden bahsetmişken, iOS 15 için Safari, birden çok sekmeyi özel bir adla gruplamanıza olanak tanıyan yeni bir sekme grupları özelliği kazanır. Kullanıcılar böylece beğenilen web sitelerini birlikte gruplayabilir ve anında birden çok sekme grubu arasında geçiş yapabilir.

Diğer dikkate değer Safari geliştirmeleri, sekmelerde her zaman kullanılabilen sesli aramayı ve uzantı desteğini içerir.

Bildirimler

iOS 15'teki bildirimler, onları görsel olarak daha çekici ve tanımlamayı daha kolay hale getiren yepyeni bir yeniden tasarıma kavuşuyor.

Spot ışığı

Spotlight arama, aramaları daha zengin ve anlamlı hale getirmek için birkaç yeni iOS 15 geliştirmesi içerir. Kullanıcılar artık eğlenceler, sanatçılar, TV şovları, filmler ve daha fazlasıyla ilgili zengin arama sonuçları elde edebilir. Spotlight araması artık fotoğrafları ve hatta fotoğraflarınızdaki metne dayalı yüzey terimlerini de arayacak.

FaceTime yükseltmeleri

PaylaşOynat; iOS 15'teki en büyük özellik bu yılın sonlarına kadar ertelendi. SharePlay, FaceTime üzerinden TV şovları ve filmler izlemenize, müzik dinlemenize veya ekranınızı diğer arkadaşlarınızla paylaşmanıza olanak tanıyan, FaceTime üzerine kurulu çok yönlü bir paylaşım özelliğidir.

Spatial Audio

iOS 15 için FaceTime, daha doğal ve akıcı görüntülü aramaları kolaylaştırmaya yardımcı olmak için yepyeni bir uzamsal ses özelliği içerir. FaceTime için uzaysal ses, ekranda yönlendirildikleri yönden gelen sesleri ayrı ayrı duymanıza olanak tanır.

Portre modu

FaceTime için yeni bir Portre modu özelliği, Kamera uygulamasındaki Portre modundaki fotoğraflara benzer şekilde çalışır. Bu yeni FaceTime geliştirmesi, odağı yüzünüze yerleştirirken videonuzdaki arka planı bulanıklaştırmanıza olanak tanır. Küçük resim video önizlemeniz veya FaceTime araması devam ederken Kontrol Merkezi'nde görünen Özel Efektler düğmesi aracılığıyla FaceTime için Portre modunu etkinleştirmenin birkaç yolu vardır.

Hava Durumu

Güzel, yeni animasyonlu arka planların ön plana çıktığı iOS Hava Durumu uygulaması, yeni sıcaklık, hava kalitesi ve hareketli bir sonraki saatlik yağış haritalarıyla birlikte, sindirimi daha kolay bir düzen ile güncellendi. Buna ek olarak, Apple'ın Dark Sky'ı satın alması, kullanıcıların belirli alanlarda yağış başlamak veya bitmek üzereyken bildirim almalarını sağlar.

Fotoğraflar

iOS 15'teki Fotoğraflar uygulaması, daha kullanışlı meta verilerle daha zengin bir bilgi bölmesi kazanmanın yanı sıra, makine öğrenimini kullanarak bitkileri, hayvanları ve konumları tanımlamaya yardımcı olan yeni bir görsel arama özelliği içerir.

Haritalar

Yeni bir Haritalar uygulaması küre görünümü bize Google Earth havası verirken, yeni ayrıntılı şehir deneyimi, desteklenen alanlar için aşırı ayrıntılı şehir konumlarına sahip. 3B alt geçitler ve otoyol kavşakları gibi şeylerin yanı sıra doğru şekilde oluşturulmuş 3B binalar ve hatta ağaçlar, bisiklet yolları, dönüş şeritleri, noktalı çizgiler ve daha fazlasını fark edeceksiniz.

Diğer Özellikler

Son Karar

Yorumlar

Haber Listesine Abone Ol Tüm İncelemelerTüm Haberler