Artılar EksilerTeknik ÖzelliklerVideoKutu İçeriğiDizaynEkranPerformansKameraBataryaDiğerKlavye ve TouchpadGürültü ve IsınmaHoparlörWebcamKalemGüvenlikKarar

3/5/2020

2020'nin En İyi Akıllı Saatleri*

Günümüzde akıllı saatler mekanik saatlerden fazla tercih edilir oldu. 2019 yılı içerisinde Apple, tek başına İsviçre saat üretici endüstrisinin toplam satış adedinden daha fazla akıllı saat sattı (31 milyon Apple / 21.1 milyon İsviçre saat endüstrisi). Akıllı saat üreticileri 2019 yılında toplamda 47 milyon adet saat satmayı başardılar ve bu rakamın 2025 yılında 117 milyonu geçeceği tahmin ediliyor. Peki ama bu kadar akıllı saat seçeneği varken tercihinizi nasıl yapacaksınız? Teknoloji Kahini olarak sizlere yol gösterelim istedik.

Artılar

Eksiler

Teknik Özellikler

Kutu İçeriği

Dizayn

Ekran

Performans

Kamera

Gündüz Çekimleri

No items found.

Gece Çekimleri

No items found.

Batarya

Güvenlik

Kalem

Klavye ve Touchpad

Gürültü ve Isınma

Hoparlör

Webcam

En iyi akıllı saatin, sadece bildirimleri aldığınız bir saat olmaktan fazlasını sizlere sunması lazım. Kalp atış ritminizi efektif ölçen bir akıllı saat, duruma göre hayatınızı kurtarabilir yada düştüğünüzü tespit edip acil servislere otomatik bildirim gönderebilir. COVID-19 pandemisini yaşadığımız ve dokunma alışkanlıklarımızdan vazgeçmeye çalıştığımız bu günlerde, alışverişinizin ödemesini bile yapabilir. Dolayısı ile akıllı saatte bir çok şeyin bir arada olması lazım; gerektiğinde bir spor saati, gerektiğinde bir cüzdan hatta gerektiğinde bir telefon.

En iyi akıllı saatin tanımı nedir?

Bu kişiden kişiye göre değişecektir. Bazı kullanıcı için spor saati özellikleri önemli iken, bir diğeri için entegrasyon önemlidir. Bir diğeri için uygulama desteği önemli iken, öbürü için kişiselleştirme özellikleri önemlidir.

Bizim için ise en iyi akıllı saat, gerektiğinde bir spor saati olan, gerektiğinde geniş bir uygulama mağazası desteği sayesinde yeni özelliklere ve yeteneklere kavuşan ve en önemlisi sağlık verilerimizi iyi analiz edip değerlendiren ve bunu kullanıcısına en basit şekliyle paylaşan saattir.

Şu anda satışa çıkmış ve alabileceğiniz en iyi akıllı saatler!

  • Apple Watch Series 5

Boyutları: 40mm-44mm; Pil Kapasitesi: 18 Saat; GPS: Var; Su Geçirmezlik: Var; Kalp Atış Sensörü: Var, EKG dahil; Uyku Takip Özelliği: Yok; Mobil Ödeme: Var, Apple Pay; Desteklediği Platform: Sadece iOS; Fiyat Aralığı: 3.099₺-3.299₺**

Apple ekosistemi kullanıyorsanız, alabileceğiniz en iyi seçenek Apple Watch Series 5 olacaktır. Apple Watch, piyasadaki en çok satan akıllı saat konumunda bulunuyor. Apple’ın tüm cihazları ile entegre çalışabilen Apple Watch, MacBook’unuzun kilidini bile açabiliyor. Üzerinde bulunan sensörler sayesinde kalp ritminizi kayıt altında tutabilen Apple Watch, ayrıca EKG de çekebiliyor. Düşme sensörü sayesinde, düştüğünüzü tespit eder ise hemen acil servisi bilgilendirebiliyor. Apple Watch Series 5, bizce en iyi seçeneklerden biri, tabii ki bir iPhone kullanıyor iseniz.

  • Samsung Galaxy Watch Active 2

Boyutları: 40mm-44mm; Pil Kapasitesi: 24-60 Saat; GPS: Var; Su Geçirmezlik: Var; Kalp Atış Sensörü: Var, EKG var, fakat kullanılamıyor; Uyku Takip Özelliği: Var; Mobil Ödeme: Var, Samsung Pay; Desteklediği Platform: Android ve iOS(En iyi Galaxy akıllı telefonlar ile uyumlu); Fiyat Aralığı: 1.499₺-2.499₺**

Samsung’un geçen sene Ağustos ayında tüketici ile buluşturduğu Galaxy Watch Active 2, en verimli olarak Galaxy akıllı telefonlar ile çalışıyor. Fakat Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcıları için de en iyi seçeneklerden bir tanesi. Watch Active 2, AppStore’dan indireceğiniz Samsung Gear yazılımı ile iPhone’larda da kullanılabiliyor. Watch Active 2, Samsung’un geliştirdiği Tizen işletim sistemini kullanıyor. Bu işletim sistemi Samsung’un yatırımları sayesinde son derece yetenekli ve esnek. Watch Active 2 üzerinde bir de EKG sensörü bulunuyor, fakat FDA onayını henüz alamadığı için ne yazık ki kullanılamıyor. Bizce Watch Active 2, Galaxy akıllı telefon veya Android işletim sistemli bir telefon kullanıyor iseniz alabileceğiniz en iyi seçeneklerden birisi.

  • Garmin Vivioactive 4

Boyutları: 40mm-45mm; Pil Kapasitesi: 4S modeli için 7 gün, 4 modeli için 8 gün; GPS: Var; Su Geçirmezlik: Var; Kalp Atış Sensörü: Var; Uyku Takip Özelliği: Var; Mobil Ödeme: Var, Garmin Pay; Desteklediği Platform: Android ve iOS; Fiyat Aralığı: 2.567₺-3.454₺**

Garmin, özellikle sporcu ruhuna sahip olan kişiler için vazgeçilmez konumda. Ülkemizde en çok kullanılan ve en popüler olan Garmin modeli Fenix Serisi. Fakat Garmin Fenix günlük kullanıma çok uygun olmadığı için listemizde ne yazık ki yer almadı.

Garmin Vivioactive ise özellikle koşu, yoga ve pilates aktiviteleri için geliştirilmiş bir saat. Hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde çalışan Garmin Vivioactive, Garmin ConnectIQ uygulaması ile kişiselleştirilebiliyor ve yeni yetenekler de eklenebiliyor. Üzerindeki kalp atış sensörü ile kalp ritminizi efektif ölçen Vivioactive, ayrıca kanınızdaki oksijen seviyesini de ölçebiliyor. Eğer sporcu iseniz ve spor yaparken birçok parametreyi ölçmek istiyorsanız Garmin sizin için en iyi seçenek olacaktır.

  • Fitbit Versa 2

Boyutları: 39mm; Pil Kapasitesi: 4 gün; GPS: Yok, Akıllı telefonun GPS'inden faydalanıyor; Su Geçirmezlik: Var; Kalp Atış Sensörü: Var; Uyku Takip Özelliği: Var; Mobil Ödeme: Opsiyonel, Fitbit Pay; Desteklediği Platform: Android ve iOS; Fiyat Aralığı: 1.290₺**

Fitbit özellikle Amerika’da, yetenekli ve uygun fiyatlı olduğu için tercih edilen bir akıllı saat markası. Fitbit, 2019 yılında çıkardığı Versa modeli ile dünya çapında iyi bir çıkış yakaladı ve Versa 2 ile bu çıkışını sürdürmek istiyor. Versa 2 gelişmiş uyku takip özellikleri ve Amazon Alexa sesli komut desteği ile selefi Versa modelinin bir üst versiyonu. Fitbit Versa 2 için yayımladığı son güncelleme ile artık kanınızdaki oksijen doygunluğunu da ölçebiliyor. 4 günlük pil ömrü ile akıllı saatler içerisinde en dayanıklı seçenekler arasında. Eğer yetenekli ve uygun bütçeli bir saat arıyorsanız Fitbit Versa 2’ye bakmanızı öneririz.

  • Fossil Generation 5

Boyutları: 44mm; Pil Kapasitesi: 18 saat; GPS: Var; Su Geçirmezlik: Var; Kalp Atış Sensörü: Var; Uyku Takip Özelliği: Var; Mobil Ödeme: Var, Google Pay; Desteklediği Platform: Android ve iOS; Fiyat Aralığı: 2.849₺-3.680₺**

Wear OS işletim sistemi rekabet içerisinde olduğu Apple veya Samsung’da yer alan işletim sistemleri kadar gelişmiş değil. Fakat illa ben Wear OS işletim sistemine sahip bir saat istiyorum diyorsanız, Fossil Gen 5 tam size göre bir seçenek olacaktır. Elegant dizaynı ve güzel tasarlanmış birçok saat ekranı ile kolunuzda son derece dikkat çekici duruyor. Üzerinde bulunan hoparlör, telefon görüşmenizi Fossil Gen 5 üzerinden yapabilmenize olanak sağlıyor. Ayrıca spor etkinliklerini de son derece etkin olarak ölçebildiğini de vurgulayalım.

  • Huawei Watch GT 2

Boyutları: 44mm; Pil Kapasitesi: 14 gün; GPS: Var; Su Geçirmezlik: Var; Kalp Atış Sensörü: Var; Uyku Takip Özelliği: Var; Mobil Ödeme: Var, Google Pay; Desteklediği Platform: Android ve iOS; Fiyat Aralığı: 1.199₺-1.349₺**

Huawei akıllı telefon pazarında attığı adımlar ve piyasaya sürdüğü cihazlar ile yer edinmeyi başardı. Huawei şimdi de bu başarıyı akıllı saat pazarında yapmayı planlıyor. Huawei GT 2 muhteşem bir donanıma sahip, fakat işletim sistemi olarak ne yazık ki daha çok yolunun olduğunu söylemeliyiz. GT 2 Huawei’nin geliştirdiği Lite OS işletim sistemini kullanıyor. Bu işletim sisteminin uygulama desteğinin kısıtlı olduğunu vurgulamalıyız. Bu nedenle bu muhteşem donanım özelliklerine sahip cihazın kullanım alanını limitliyor. Fakat Huawei’nin uygulama desteğini arttırmak için çok çalıştığını söyleyelim.

Bu listeyi daha fazla uzatmamız mümkün. Daha bahsetmediğimiz, farklı yeteneklerde birçok alternatif söz konusu. Biz bu yazımızda, daha çok günlük kullanım ve günlük ihtiyaçları göz önünde bulundurarak seçimlerimizi yaptık. İleride daha detaylı incelemeler yapacağımızı ve farklı akıllı saatlere de yer vereceğimizi belirtelim.

Umarız yazımız akıllı saat almanızda biraz da olsa size ışık tutmuştur.

*Şu anda piyasada bulunan modeller göz önüne alınmıştır.

**Belirtilen fiyatlar, haberimizi kaleme aldığımız tarihteki perakende satış fiyatlarıdır.

Diğer Özellikler

Son Karar

Yorumlar

Haber Listesine Abone Ol Tüm İncelemelerTüm Haberler