Artılar EksilerTeknik ÖzelliklerVideoKutu İçeriğiDizaynEkranPerformansKameraBataryaDiğerKlavye ve TouchpadGürültü ve IsınmaHoparlörWebcamKalemGüvenlikKarar

3/6/2020

En Hızlı Kablosuz Şarj Özelliğine Sahip Akıllı Telefonlar!

Bu incelememizde, kablosuz şarj özelliğine ve desteğine sahip en popüler akıllı telefonlara ve kablosuz şarj hızlarındaki farklılıklara bakıyoruz....

Artılar

Eksiler

Teknik Özellikler

Kutu İçeriği

Dizayn

Ekran

Performans

Kamera

Gündüz Çekimleri

No items found.

Gece Çekimleri

No items found.

Batarya

Güvenlik

Kalem

Klavye ve Touchpad

Gürültü ve Isınma

Hoparlör

Webcam

Kablosuz şarj özelliğine sahip akıllı telefonlar uzun bir süredir hayatımızda var, fakat üst segment telefonların daha çok benimsenmesi ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte üreticiler, inanılmaz kablosuz şarj hızlarını destekleyen akıllı telefon modellerini bir bir piyasaya sürüyor. Hatta öyle ki, bazı akıllı telefonların kablosuz hızlı şarj yetenekleri, kablolu şarj yeteneklerine göre çok daha iyi seviyelerde. 

Bizde bu bilgiden yola çıkarak, kablosuz şarj özelliğine sahip popüler telefonların, kablosuz şarj kapasitelerini ve farklılıklarını sizlerle paylaşmak istedik.

Apple Kablosuz Şarj Özelliği Detayları

Apple, 2017 yılı sonlarında piyasaya sürdüğü iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus telefonlar ile birlikte telefonlarında kablosuz şarj özelliğini tanıttı. Sonrasında ise Apple piyasaya sürdüğü tüm iPhone'larda bu özelliği standart olarak sundu.

Başlangıçta iPhone akıllı telefonlar, 5W düşük hız kablosuz şarj desteğine sahipti. Fakat Apple'ın Eylül 2019'da iOS 13.1 sürümünü yayımlaması ile birlikte tüm iPhone'lar, 7.5W kablosuz şarj hızlarını desteklemeye başladı.

Listemizde de göreceğiniz üzere iPhone telefonlar, en yavaş kablosuz şarj hızlarını destekleyen akıllı telefon konumunda. Fakat bu sayede Apple, bir taraftan iPhone bataryasının ısınmasını engellerken, diğer taraftan iPhone bataryasının pil sağlığı ve ömrünü teorik olarak koruyor.

Samsung Kablosuz Şarj Özelliği Detayları

Samsung uzun bir süredir kablosuz şarj özelliğini akıllı telefonlarında kullanan bir üretici. 2015 yılında piyasaya sürdüğü Galaxy S6 akıllı telefon ile kablosuz şarj özelliğini tüketicilere sunan Samsung, teknoloji geliştikçe 15W hızlı şarj desteğini, tüm Galaxy serisi akıllı telefonlarında standart olarak sunmaya başladı. Fakat bir dip not ekleyelim; Galaxy telefonunuzu 15W hızlarında kablosuz şarj edebilmeniz için, bu hızı destekleyen uygun kablosuz hızlı şarj adaptörü kullanmanız gerekiyor.

OnePlus Kablosuz Şarj Özelliği Detayları

OnePlus uzun bir zamandır hiçbir telefonuna kablosuz şarj özelliğini koymadı, fakat yeni piyasaya sürdüğü OnePlus 8 ile birlikte bu değişti. Uygun kablosuz şarj adaptörü kullanmanız halinde, OnePlus 8 Pro akıllı telefonunuzu, 30W gibi inanılmaz bir hızda kablosuz olarak şarj edebiliyorsunuz. OnePlus 8 Pro akıllı telefonuzu 30W'lık hız ile 30 dakika içerisinde %50'ye kadar, bir buçuk saat içerisinde ise tam kapasite kablosuz olarak şarj edilebiliyorsunuz.

Fakat OnePlus kablosuz şarj desteği hakkında bilmeniz gereken birkaç detay da bulunuyor;

OnePlus telefonunuzu gece şarja koyarsanız, telefon otomatik olarak uyku zamanı modunu devreye sokuyor ve kablosuz şarj hızı 10W'a düşürülüyor ve telefonun pil sağlığı bu sayede korunuyor.

OnePlus kablosuz şarj adaptörü içerisinde ısınmalara karşı birde fan bulunuyor. Dolayısı ile telefonunuzu kablosuz olarak şarj ederken, adaptörün biraz ses çıkarmasının normal olduğunu belirtelim.

Adaptör ayrıca Qi kablosuz şarj standartlarını destekliyor, fakat Qi destekli bir telefonu maksimum 5W hızlarında şarj edebiliyor. Adaptörün bir de dezavantajı bulunuyor; kablosuz şarj adaptörü çıkarılamayan kablo ile geldiği için, tüm şarj ünitesini yanınızda taşımanız gerekiyor.

Huawei Kablosuz Şarj Özelliği Detayları

Huawei son zamanlarda piyasaya sürdüğü çoğu akıllı telefonda kablosuz şarj özelliğini standart olarak sunuyor. Amerika - Çin arasında 2019 yılında başlayan ticaret savaşları ve Amerika Birleşik Devletlerinin geçen yıl Huawei ürünlerine kısıtlama getirmesine rağmen, Huawei kablosuz şarj teknolojisi endüstri lideri olmayı başarıyor.

Huawei, yeni piyasaya sürdüğü P40 Pro ve P40 Pro Plus akıllı telefonları için, 40W'lık kablosuz şarj adaptörlerini özel olarak geliştirdi.

Xiaomi Kablosuz Şarj Özelliği Detayları

Çin menşeili akıllı telefon üreticisi Xiaomi, geçen sene 30W hızlarını destekleyen kablosuz şarj adaptörünü geliştirdi ve en hızlı kablosuz şarj desteği sağlayan firmalar arasına girmeyi başardı. Fakat şu ana kadar, Xiaomi'nin kablosuz adaptörü, ne yazıkki sadece Mi 10 Pro akıllı telefon modeli ile uyumlu çalışıyor. Xiaomi'nin ayrıca 40W hızlarını destekleyen kablosuz şarj teknolojisini test ettiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Oppo Kablosuz Şarj Özelliği Detayları

Oppo Reno Ace, akıllı telefon endüstrisinde 65W kablolu şarj hızını destekleyen ilk telefon olarak biliniyor, fakat Reno Ace aynı zamanda etkileyici kablosuz şarj hızlarını da destekliyor. 40W AirVooC teknolojisine sahip yatay kablosuz şarj adaptörü, Oppo Reno Ace akıllı telefonu, bir saatten kısa bir süre içerisinde tamamen şarj edebiliyor. Adaptör içerisinde bulunan fan ise telefon şarj edilirken, adaptör sıcaklığını 39 derecenin altında tutuyor.

Oppo 40W AirVooC kablosuz şarj adaptörü ayrıca Qi kablosuz şarj standartlarını destekliyor ve Qi standarlarını destekleyen telefonları 10W hız ile şarj edebiliyor.

Sonuç olarak;

Akıllı telefon üreticileri Huawei ve Oppo, şu an için en hızlı kablosuz şarj desteğini veren üreticiler. Her iki üretici de 40W'lık hızlı şarj adaptörü vasıtası ile uyumlu akıllı telefonlarını bir saatten kısa bir süre içerisinde kablosuz olarak şarj edebiliyor. Fakat biz Teknoloji Kahini olarak eminiz ki, bu savaş burada bitmez....

Diğer Özellikler

Son Karar

Yorumlar

Haber Listesine Abone Ol Tüm İncelemelerTüm Haberler