Artılar EksilerTeknik ÖzelliklerVideoKutu İçeriğiDizaynEkranPerformansKameraBataryaDiğerKlavye ve TouchpadGürültü ve IsınmaHoparlörWebcamKalemGüvenlikKarar

14/6/2020

En Hızlı Şarj Olabilen Akıllı Telefonlar!

Hızlı şarj desteği, akıllı telefon endüstrisinde son birkaç yıldır en inovatif alanlardan biri haline geldi. Çin Halk Cumhuriyeti dışındaki tüm akıllı telefon üreticileri, her geçen gün endüstriyi daha hızlı şarj standartlarını desteklemeye itti. Bu gelişim sayesinde günümüzdeki amiral gemisi akıllı telefonlar, neredeyse yarım saat içerisinde tam kapasite şarj olabilecek hale geldi ve bizi her gece telefonlarımızı şarj etme zorunluluğundan kurtardı. Günümüzde hızlı şarj, bir akıllı telefon alırken tüketicilerin dikkat ettiği en önemli kriterlerden birisi haline geldi. Bizde tüm bunları göz önünde bulundurarak, en son piyasaya çıkmış ve popüler akıllı telefonların şarj yeteneklerini karşılaştırmak istedik.

Artılar

Eksiler

Teknik Özellikler

Kutu İçeriği

Dizayn

Ekran

Performans

Kamera

Gündüz Çekimleri

No items found.

Gece Çekimleri

No items found.

Batarya

Güvenlik

Kalem

Klavye ve Touchpad

Gürültü ve Isınma

Hoparlör

Webcam

iPhone Hızlı Şarj Özelliği Hakkında

Apple 2017 yılında piyasaya sürdüğü iPhone 8 ile birlikte, USB Güç Dağıtımı standartlarını benimsemeyi tercih etti ve iPhone 11 Pro ailesi de dahil olmak üzere, piyasaya sürdüğü tüm yeni iPhone'lar 18W'a kadar aynı şarj hızlarını destekledi.

Fakat 18W hızlarında telefonunuzu şarj edebilmeniz için, 18W güç adaptörüne sahip olmanız gerekiyor, ki Apple ne yazıkki çoğu iPhone kutu içeriğinde, 18W şarj adaptörünü koymuyor. Sadece iPhone 11 Pro Max ve iPhone 11 Pro modellerinin kutu içeriğinde, 18W şarj adaptörü bulunuyor. Diğer tüm iPhone modelleri için, ne yazıkki sizin 18W hızlı şarj adaptörü satın almanız gerekiyor(Apple'ın standart pazarlama stratejisi 😡). Apple, 18W hızlı şarj adaptörünü resmi internet sitesinden 229₺' satıyor. Ayrıca bir USB-C/Lightning kablonuz yoksa da ekstra 149₺ ödemeniz gerekiyor.

Apple şarj adaptörü dışında, 18W destekeleyen başka marka şarj adaptörü kullanırsak, 18W hızlı şarj desteğinden faydalanabilir miyiz diye soracak olursanız, cevabımız evet olacaktır. Fakat alacağınız şarj aletinin USB Güç Dağıtımı standartlarını destekleklediğinden emin olmanızı öneririz.

Samsung Hızlı Şarj Özelliği Hakkında

Samsung geçmişte farklı hızlı şarj standartlarını destekliyordu, fakat Galaxy S20 ve Note 10 serisi akıllı telefonları ile birlikte yaygın olan USB Güç Dağıtım standartlarını desteklemeyi benimsedi.

Samsung'un Galaxy S20 Ultra ve Note 10+ akıllı telefonları, 45W süper hızlı şarj desteğine sahip. Fakat süper hızlı şarj özelliğini kullanabilmeniz için, Samsung'dan ayrıca 299₺'ye 45W hızlı şarj cihazı almanız gerekiyor. Çünkü S20 Ultra ve Note 10+ akıllı telefonların kutusundan ne yazıkki 25W hızlı şarj adaptörü çıkıyor. Samsung, Galaxy S20+, S20 ve Note 10 akıllı telefonlar için ise cömert davranıyor; akıllı telefonların maksimum desteklediği hızlı şarj standartlarındaki 25W'lık hızlı şarj adaptörü, kutu içeriğinde standart olarak sunuluyor.

Samsung, Galaxy S10+, S10 ve S10e gibi daha eski akıllı telefonlarında ise Qualcomm QuickCharge 2.0 standardını destekliyordu ve bu telefonlar maksimum 15W hızlı şarj desteğine sahipti.

OnePlus Hızlı Şarj Özelliği Hakkında

OnePlus akıllı telefonlar, hızlı şarj için, yüksek elektrik voltajı yerine, daha yüksek akım(Amper) kullanan özel bir şarj standardını kullanıyor. Bunun anlamı; OnePlus telefonunuzun hızlı şarj özelliği kullanabilmeniz için, orijinal OneOlus şarj cihazı ile orijinal OnePlus kablosu kullanmanız gerekiyor. Başka marka şarj cihazı veya kablosu kullanmanız halinde, OnePlus telefonun desteklediği hızlı şarj özelliğinden faydalanamıyorsunuz.

Fakat diğer taraftan, OnePlus hızlı şarj özelliğinin son derece verimli ve hızlı çalıştığını özellikle söylemeliyiz. Hatta o kadar verimli ki, siz telefonunuzla konuşurken bile, OnePlus telefonunuz maksimum hızla şarj olacaktır. Diğer akıllı telefon markalarında telefonunuzu kullanılırken, hızlı şarj özelliğinde kayıplar meydana gelir ve telefonunuz daha yavaş şarj olur. Tebrikler OnePlus 👏👏👏.

Huawei Hızlı Şarj Özelliği Hakkında

Akıllı telefon üreticisi Huawei de, OnePlus gibi özel bir hızlı şarj standardı kullanıyor; Huawei SuperCharge!

Huawei, 2018 yılının sonlarına doğru, Mate 20 modeli ile birlikte amiral gemisi telefonlarını çok hızlı şarj eden 40W SuperCharge şarj adaptörünü, standart olarak sunmaya başladı. Mate 20 modelinden önce ise Huawei P20 Pro, 22.5W hızlı şarj desteğine sahipti. Huawei'nin katlanabilir telefonu Mate XS ise 65W hızlı şarj cihazını kullanıyor, fakat 55W SuperCharge şarj desteği ile geliyor; yani şarj cihazı XS'e göre bir gömlek büyük kalıyor!

Peki Huawei akıllı telefonunuz ile farklı marka hızlı şarj cihazı kullanabilir misiniz? Cevabımız evet, fakat Huawei orijinal şarj cihazı gibi hızlı şarj etmesini beklemeyin deriz...

Oppo-Realme Hızlı Şarj Özelliği Hakkında

Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo, Avrupa ve Amerika pazarında popüler bir üretici değil, fakat bütçe dostu Realme ile dünyanın birçok yerinde ciddi ivme yakalamış durumda. Realme akıllı telefonları, son derece iyi satış rakamlarını yakalamasının nedenlerinden birisi de, süper hızlı şarj yetenekleri ile donatılmış olmaları!

Oppo Reno Ace, akıllı telefon pazarında ilk 65W hızlı şarj desteğine sahip telefon ünvanını elinde tutuyor. Reno Ace akıllı telefonun bataryası, sadece 15 dakikada %70 kapasiteye ve yaklaşık yarım saatte ise tam kapasiteye erişebiliyor. Bu sonuçlar gerçekten etkileyici! Peki ama Oppo nasıl bir teknoloji kullanıyor?

Oppo'nun kullandığı teknoloji aslında OnePlus'ın kullandığı teknoloji ile çok benzer. SuperVooC 2.0 ismine sahip bu teknoloji, akıllı telefona enerjiyi 10V ve 6.5A olarak pompalıyor ve bu yüksek enerjiyi son derece kompakt bir yapıda verebilmek için GaN teknolojisini kullanıyor.

Realme telefonlara gelince, Realme X50 Pro'da aynı Oppo amiral gemisi telefonları gibi 65W SuperVooc 2.0 hızlı şarj özelliğine sahip. QuickCharge veya USB Güç Dağıtımı destekleyen şarj cihazlarını kullanırsanız, Realme telefonları 18W hızlarında şarj edebiliyorsunuz.

Xiaomi ve Redmi Hızlı Şarj Özelliği Hakkında

Xiaomi Mi 10 Pro akıllı telefonu ile hızlı şarj özelliği yarışında ön safhalara geçmeyi başardı. Xiaomi Mi 10 Pro kutu içeriğinde 65W hızlı şarj adaptörü standart olarak sunuluyor, fakat Mi 10 Pro maksimum 50W hızlı şarj desteği ile geliyor. Kutu içeriğinde bulunan şarj cihazı, QuickCharge 4.0+ ve Power Delivery 3.0 standartlarını desteklediği için, teknik olarak birçok telefonla uyumlu çalışabilme özelliğine de sahip.

Sonuç olarak, hızlı şarj desteğinde şu an için Oppo ve Realme'nin bir adım önde olduğunu görebiliyoruz. 65W gibi yüksek hızları destekleyen Oppo ile eminiz ki şarj konusunda hiçbir sorun çekmeyeceksiniz.

Diğer Özellikler

Son Karar

Yorumlar

Haber Listesine Abone Ol Tüm İncelemelerTüm Haberler