Artılar EksilerTeknik ÖzelliklerVideoKutu İçeriğiDizaynEkranPerformansKameraBataryaDiğerKlavye ve TouchpadGürültü ve IsınmaHoparlörWebcamKalemGüvenlikKarar

24/4/2020

Komplo Teorisi : Korona Virüs(COVID-19)'un Çıkma Nedeni, 5G Teknolojisi Mi?

Kablosuz ağ teknolojileri ve GSM ağları, COVID-19 salgın dönemine kadar hiç bu kadar önemli olmamıştı. Çünkü bu teknolojiler sayesinde, evinde olmasına rağmen birçok aile dünya ile bağlantı kurabiliyor, haberleri takip edebiliyor, oyun oynuyor, film veya dizi izleyebiliyor. Fakat son zamanlarda çıkan bir komplo teorisi nedeni ile özellikle Avrupa'da birçok 5G kulesi ateşe verildi. Çünkü bir komplo teorisine göre, COVID-19 salgınının nedeninin 5G ağlar olduğu iddia edildi. Biz de, sizin için bu komplo teorisinin doğru olup olmadığını araştırdık..

Artılar

Eksiler

Teknik Özellikler

Kutu İçeriği

Dizayn

Ekran

Performans

Kamera

Gündüz Çekimleri

No items found.

Gece Çekimleri

No items found.

Batarya

Güvenlik

Kalem

Klavye ve Touchpad

Gürültü ve Isınma

Hoparlör

Webcam

Aralık ayında önce Çin Halk Cumhuriyetinin Wuhan kentinde başlayan COVID-19 pandemisi, kısa bir süre içerisinde, neredeyse dünyadaki her ülkeye yayılmayı başardı. Virüsün merkez üssü önce Çin'den Avrupa'ya, sonrasında da Amerika Birleşik devletlerine kaydı. Amerika Birleşik Devletlerindeki toplam hasta sayısı milyona ulaşmak üzere. Avrupa'da ise COVID-19'dan en çok etkilenen ülke İtalya oldu. Ülkemizde de COVID-19 salgını ile 2 aydır milletçe savaşıyoruz. Peki, birçok haber kanalında da çıkan, haber doğru mu? COVID-19 pandemisinin nedeni 5G teknolojisi mi? Bu komplo teorisi nasıl oluştu? Nasıl yayıldı? Sizin için araştırdık!

Öncelikle komplo teorisi nasıl ortaya çıktı? buna bakalım.

Nisan ayının ortalarında Hollanda'nın ortalama 200.000 nüfuslu Almere şehrinde, bir yangın alarmı verildi. Alevler altında kalan, telekom vericilerinin bulunduğu bir kule idi. İşin ilginç tarafı, aynı gün içerisinde iki büyük telekom verici kulesi alevler altında kalmıştı. Kundaklanan bu iki kulede de 5G teknolojisi mevcut değildi. Yapılan soruşturmalar sonucunda, kulelerin bir kısım gruplar tarafından, COVID-19 pandemisine, 5G teknolojisinin neden olduğuna dair teori üzerine kundaklandığı tespit edildi. Hollanda'daki bu kundaklama, İngiltere ve Avrupa'da yaşanan kundaklamaların son örneklerinden birisiydi.

Bu teori aslında ilk olarak Ocak ayında, İngiltere'de ortaya çıkmıştır. İngiltere'deki bir takım gruplar COVID-19 pandemisinin, 5G teknolojisinin yaydığı frekanslardan dolayı oluştuğunu, ya da 5G frekanslarının insan bağışıklık sistemini zayıflatması nedeni ile COVID-19'un bu kadar bulaşıcı ve ağır seyreden bir hastalık olduğuna inanmışlardı. Bu komplo teorisi sosyal medya aracılığıyla, Avrupa'daki diğer ülkelere de hızla yayılmaya başladı.

Bugüne kadar bu komplo teorisi nedeni ile İngiltere'de 60, Hollanda'da 11, İrlanda'da 2 ve Güney Kıbrıs'ta da 1 telekom kulesi kundaklandı. Kundaklamaların hepsinin tek nedeni yayılan komplo teorisiydi. Hatta Hollanda'daki bir telekom kulesini söndürmeye giden itfaiye ekipleri, kulenin güvenlik tellerine asılı olan;"F*** 5G" levhası ile karşılaştı.

Bu kadar kule kundaklanınca, doğal olarak bu kundaklamalar ve komplo teorisi, birçok medya kanalında yayınlandı. Devletler açıklama yapmak zorunda kaldı. Çünkü, herkesin kafasında 5G teknoloji ile ilgili soru işareti oluşmuştu.

İŞİN ASLI;

Gelelim asıl soruya; Bu teori doğru mu? COVID-19 pandemisinin sebebi 5G teknolojisi mi?

Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzun virüsler ve bakteriler gibi patojenlerin neden olduğu bulaşıcı hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan karmaşık bir hücre, doku ve organ ağıdır. 5G gibi telekomünikasyon kaynaklarından düşük seviyeli radyo dalgalarına maruz kalmanın bağışıklık sistemini etkileyip etkilemeyeceğini araştıran çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar, antijenler, antikorlar ve oksidatif stres üzerinde olabilecek herhangi bir etkiyi ayrıntılı olarak incelemiştir. 5G veya diğer kablosuz telekomünikasyonlardan düşük seviyeli radyo dalgasına maruz kalmanın bağışıklık sistemimizi etkileyebileceğine, diğer uzun süreli veya kısa süreli sağlık etkilerine neden olabileceği veya bağışıklık fonksiyonunda değişiklikler gösterebileceğine dair kanıt yoktur.

Aslında iki tür radyasyon vardır.

X-ışınları ve UV ışınlarında kullanılanlar gibi iyonlaştırıcı radyasyon. Bu iyonlaştırıcı radyasyon, bir elektronu veya "iyonize" moleküllerden bir elektronu çıkarmak için yeterli enerjiye sahiptir. Yeterince büyük ve / veya yeterince sık dozlarda bu radyasyon, hücrelerimizin DNA'sında hasara yol açabilir. Bu yüzden, UV ışınlarına karşı, açık havada güneş kremi sürmemiz gerektiği doktorlar tarafından vurgulanır.

Diğer tip ise hücrelerimiz ve dokularımız da dahil olmak üzere herhangi bir kimyasal bağı parçalamak için yeterli enerjiye sahip olmayan ve dolayısıyla hasara neden olmayan, iyonize olmayan radyasyondur. Bu, cep telefonlarımızın kullandığı tiptir.

Dolayısı ile, cevap net olarak; COVID-19 pandemisinin sebebi 5G teknolojisi ya da kablosuz telekomünikasyon cihazları değil!

Diğer Özellikler

Son Karar

Yorumlar

Haber Listesine Abone Ol Tüm İncelemelerTüm Haberler