Artılar EksilerTeknik ÖzelliklerVideoKutu İçeriğiDizaynEkranPerformansKameraBataryaDiğerKlavye ve TouchpadGürültü ve IsınmaHoparlörWebcamKalemGüvenlikKarar

14/11/2020

macOS Big Sur 11 İşte Dikkat Çeken Özellikler

Merhaba macOS Big Sur hoşgeldin. Yepyeni arayüz, ses, video, mesajlaşma, bildirim, harita, kontrol merkezi ve Safari özelliklerin ile bizi çok mutlu ettin.

Artılar

Eksiler

Teknik Özellikler

Kutu İçeriği

Dizayn

Ekran

Performans

Kamera

Gündüz Çekimleri

No items found.

Gece Çekimleri

No items found.

Batarya

Güvenlik

Kalem

Klavye ve Touchpad

Gürültü ve Isınma

Hoparlör

Webcam

Yeni Tasarım

Onlarca yeni özellik arasında tabiki ilk göze çarpan arayüzün tamamen yeniden tasarlanması oldu. Yeni masaüstü, yarı saydam menü, hareketli bölümler.

İkonlar dikkatinizi çekeceği üzere iOS benzeri kenarları kıvrımlı bir tasarıma sahip. böylece uygulamaları ayırt etmek daha da kolaylaşıyor.

Apple Silicon versiyonlarında geleneksel Mac uygulamalarının yanında iOS uygulamalarını da çalıştırabilecek olmanızda bunu mantıklı hale getiriyor.

Kontrol Merkezi

macOS Big Sur'daki en büyük değişikliklerden biri kontrol merkezi. iOS sürümü gibi, kontrol merkezinde; ekran parlaklığı, ses seviyesi, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısı vb. ayarları rahatlıkla kontrol edebileceğiniz bir merkez oluşturulmuş.

Daha önce farklı alanlardan yapabileceğiniz ayarları , Apple tek bir merkezde toplamış gibi görünüyor. Böylece menü çubuğunda oluşan karmaşanında önüne geçmiş gibi görünüyor. Tabi isterseniz tercihinize bağlı olarak istediğiniz ayarı sürekleyerek merkezden bağımsız bir yere taşıyabilir ve kullanabilirsiniz.

Ses

Apple birkaç yıl önce kaldırdığı Mac ikonik başlangıç sesini tekrar geri getirmiş görünüyor. Onun dışında yeni veriyon kendini bolca gösteren yepyeni ses efektlerine sahip.

Hemen tercihler -> ses bölümünden sizde bunu test edebilirsiniz.

Yeni Duvar Kağıtları

Birçok yeni duvar kağıdı ile gelen işletim sistemi, dinamik duvar kağıtlarının yanı sıra siyah mode içinde farklı seçenekler sunuyor.

Bildirim Merkezi

Yıllardır mevcut olan bildirim merkezi, bu sefer çok daha kullanışlı bir hale gelmiş gibi görünüyor. Gelen bildirimleri gruplamak, rahatsız eden aşırı bildirimleri kısıtlamak daha önceki sürümlerde yaşanan bildirim fazlalığını kaldırmak artık çok daha kolay bir hal almış.

Ayrıca Bildirim + Widget görünümü şeklinde kullanmakta artık mevcut.

Birçok Widget'da (hava durumu, hatırlatıcı, podcast, stok vb.) tekrar yeniden tasarlandı ve birçok farklı boyutta kullanmaya imkan tanıyor.

Safari

Artık Safari tarayıcıda yaşanan video kalitesindeki kısıtlamalar ortadan kalktı. 1440p, 4K, 5K ve hatta 8K videoları izleyebilirsiniz.

Yeni bazı faydalı özelliklerde mevcut; yeni başlangıç sayfası, özelleştirilebilir duvar kağıdı, seklemelerde önizleme görüntüsü.

Ayrıca gömülü bir dil çeviri özelliğide entegre edilmiş görünüyor.

Mesajlar

Bugüne kadar Mac sürümlerinde mesajlar uygulaması maalesef istenen bir çok özellikten yoksundu. Fakat artık herşey değişmiş gibi görünüyor. Big Sur ile birlikte onlarca yeni özellik sayesinde temelde iOS sürümü ile eşitlik kazanan bir mesajlaşma sistemi geldi. Mesaj sabitleme, resim ve simgeleri yeniden adlandırma, grup mesaj seçenekler, satır için yanıt, mesaj efektleri, yeni fotoğraf seçici öne çıkan bazı özellikler.

Fotoğraf ve Video

Yeni versiyon ile videolarda döndürme, kesme, çevirme ve filtre uygulama yapabiliyorsunuz. Ayrıca fotoğraflarda da otomatik renk düzeltme, efekt yoğunluğunu değiştirme ve fotoğraflar arasında akıcı bir gezinme özelliğine sahip.

Haritalar

Google street view benzeri Look Around özelliği ile sokaklara inip gezebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra farklı gezi rehbeleri, bisiklet rotaları ve kapalı mekan haritaları ile dikkat çekiyor.

Diğer Özellikler

Son Karar

Yorumlar

Haber Listesine Abone Ol Tüm İncelemelerTüm Haberler