Artılar EksilerTeknik ÖzelliklerVideoKutu İçeriğiDizaynEkranPerformansKameraBataryaDiğerKlavye ve TouchpadGürültü ve IsınmaHoparlörWebcamKalemGüvenlikKarar

20/5/2020

Playstation 5 Hakkında Tüm Bilinenler

Oyun ve oyun konsolu denince bir çok kişinin aklına gelecek ilk kelime eminiz ki Playstation olacaktır. Sony'nin geliştirdiği Playstation, dünyada en çok satılan ve tercih edilen oyun konsolu tacını hala elinde tutuyor. Önümüzdeki aylar içerisinde ise yeni Playstation 5'in piyasaya sürülmesi bekleniyor. Playstation ile tanışmamıza az bir zaman kala, Playstation 5 teknik özelliklerini ve bizi bekleyen yenilikleri, heyecanımızdan olsa gerek araştırmak istedik. 

Artılar

Eksiler

Teknik Özellikler

Bugün için Playstation 5 teknik özelliklerinin tamamı bilinmiyor. Fakat eminiz ki lansman tarihi yaklaştıkça, detaylar bir bir ortaya çıkacaktır. Bizde sizleri sürekli güncelliyor olacağız.

Kutu İçeriği

Dizayn

Ekran

Performans

Kamera

Gündüz Çekimleri

No items found.

Gece Çekimleri

No items found.

Batarya

Güvenlik

Kalem

Klavye ve Touchpad

Gürültü ve Isınma

Hoparlör

Webcam

PS5 İşlemcisi

Büyük bir ihtimal ile PS5'in işlemcisi, AMD'nin geliştirdiği 3. Nesil Ryzen serisi, sekiz çekirdekli 7nm Zen 2 mimarisinde olacak. Son sızdırılan bilgilere göre ise PS5 üzerinde birde 3D ses ünitesi bulunacak.

PS5 Grafik İşlemcisi

Radeon Navi Ailesinin özel bir çeşidi olacak PS5 grafik işlemcisi, ray tracing teknolojisini de destekleyecek.

Bilmeyen okuyucularımız için; Ray tracing(ışın izleme) teknolojisi, ışığın sanal nesnelere çarpması ile nasıl seyahat ettiğini ve ne şekilde etkileşimde bulunduğunu simüle eden ve modelleyen bir oluşturma tekniğidir.

PS5 Depolama Ünitesi

PS5, sabit disk sürücüsü yerine(HDD), katı hal sürücüsü(SSD-Solid State Drive) kullanacak. SSD'ler çok daha hızlı ve güçlü diskler olduğu için oyuncuya daha iyi oyun deneyimi sağlayacak.

Konsol sistem mimarı Mark Cerny, SSD diskler sayesinde daha basitleştirilmiş oyun verileri kullanabileceklerini ve bu nedenle PS5'de oyun indirme yapısının PS4'den farklı olacağını vurguluyor. "Oyunlara büyük veri bloğu gibi davranmak yerine verilere daha hassas erişilmesini sağlıyoruz" diyor Cerny.

Bu sayede oyuncular tercihlerine göre oyunu tek oyunculu veya çok oyunculu bölümünü indirmeyi seçebilecek veya tüm oyunu indirip, isteklerine göre oyunun bir bölümünü(mesela tek oyunculu bölüm) silebilecek.

PS5 vs Xbox X ve PS4 Pro Teknik Karşılaştırması

Şu anda PS5'in tüm teknik detaylarını bilmiyoruz, fakat elimize yeni veriler geçtikçe sizleri güncellemeye devam edeceğiz.

PS5 Geriye Dönük Uyumluluk

Mark Cerny ve Playstation Başkanı Jim Ryan, Playstation 5'in tamamen geriye dönük uyumlu olacağını konfirme ettiler. Ryan daha da ileri giderek, Sony'nin çapraz oyun platform deneyimi sunmayı planladığını da söyledi. Bu da oyuncuların PS4'de başladıkları bir oyunu, PS5'de kaldıkları yerden devam edebileceklerini ve istedikleri taktirde PS4'e geri dönebilecekleri anlamına geliyor.

Xbox One, kullanıcılarına olağanüstü geriye dönük uyumluluk desteği sunuyor ve Playstation hayranları da Sony'den uzun zamandır bu desteği bekliyor.

PS5 Yeni Nesil Kontrol Kolu

PS5'de bulunan yeni nesil oyun kolunun adının DualSense olacağı Sony tarafından resmi olarak duyuruldu ve kolun görünümü blog sayfasından yayımladı. DualSense oyun kolu dokunsal geribesleme(haptic feedback) ve adaptif tetikleme teknolojilerine sahip ve üzerinde bir array mikrofon bulunuyor.

PS5 Kullanıcı Arayüzü

PS4'deki kullanıcı arayüzü basit ve hızlı, fakat statik ve fazla bilgi barındırmıyordu. PS5 ise bu statik ve az bilgi içeren arayüzü değiştirecek.

PS5 Sanal Gerçeklik Desteği

PS5 ile birlikte yeni bir sanal gerçeklik cihazı sunulacak mı diye sorarsanız, biz çok beklemeyin deriz, fakat Sony'nin sanal gerçeklik ile ilgili büyük planlarının olduğunu da söyleyelim. Sony Global Playstation ARGE Başkanı Dominic Mallinson, bir sonraki sanal gerçeklik cihazının daha hafif, daha kolay takılabilen ve daha az kabloya sahip olmasını istiyor.

Mallinson, göz izleme teknolojisinin sunacağı yeni olanaklar konusunda da heyecanlı olduğunu belirtiyor. Mallinson ayrıca, yeni nesil sanal gerçeklik cihazında görme alanının 120 dereceye ve çözünürlüğün iki katına çıkacağını vurguluyor.

Sonu üzerinde uğraştığı yeni nesil kablosuz sanal gerçeklik cihazının patentini çoktan aldı, fakat bu cihazın Playsation 5 ile birlikte piyasaya sürülmesini beklemiyoruz.

PS5 Unreal Engine 5 Teknolojisi Demosu

Sony ve Epic, Playstation 5 üzerinde çalışan Unreal Engine 5 teknoloji demosunu yakın zamanda Youtube hesapları üzerinden yayımlamış ve bizde bu demoyu sizler ile paylaşmıştık.

PS5 Lansman Oyunları

Sony şu ana kadar sadece GodFall isimli bir oyunun Playstation 5 lansmanında kullanılacağını resmi olarak duyurdu. Fakat BluePoint Games'in de bir lansman oyunu üzerinde çalıştığını biliyoruz.

PS5 Teyid Edilmiş Oyunlar

Bugüne kadar birçok Playstation 5 oyunu duyuruldu.

 • Assassin's Creed Valhalla
 • Bluepoint's unknown game
 • DiRT 5
 • Fortnite
 • Godfall
 • Gods & Monsters
 • Lord of the Rings: Gollum
 • Outriders
 • Quantum Error
 • Scarlet Nexus
 • Tom Clancy's Rainbow Six Quarantine
 • Tom Clancy's Rainbow Six Siege
 • Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2
 • Warframe
 • Watch Dogs Legion
 • WRC 9
 • Ultimate Fishing Simulator 2

PS5 Fiyatı

PS5'in fiyatı şu an için ne yazıkki belli değil, fakat Sony, yeni nesil oyun konsolu PS5'in fiyatını düşürmek için çok uğraşıyor. Raporlara göre bir PS5'in Sony'ye maliyeti, yeni soğutma sistemi nedeni ile 450$ civarında(paketleme ve sevkiyat bedellerini içerip içermediği bilinmiyor).

PS5'in Çıkış Tarihi

PS5, Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi tatili olan "Holiday 2020"(Kasım 2020) tarihinde piyasaya sürülmesini bekliyoruz. Şu an için COVID-19 pandemisi nedeni ile de bir gecikme gözükmüyor.

Evet, yaptığımız araştırmalara göre bügün için Playstation 5 ile ilgili toparlayabildiğimiz tüm bilgiler bu şekilde. Yeni veriler gün yüzüne çıktıkça sizi güncellemeye devam edeceğiz.

Diğer Özellikler

Son Karar

Yorumlar

Haber Listesine Abone Ol Tüm İncelemelerTüm Haberler